czwartek, 7 kwietnia 2011

Kartą, przelewem, gotówką, czyli przewodnik po płatnościach internetowych

Internetowe zakupy to sama wygoda. Sklepy otwarte przez całą dobę dają możliwość spokojnego zapoznania się z ofertą i wyboru interesujących nas produktów. A to wszystko bez wychodzenia z domu, bez uciążliwych kolejek i szarpania się z zakupami w drodze powrotnej przez miasto. Wystarczy kilka kliknięć, by kurier zapukał do nas z przesyłką nawet następnego dnia. Zgodnie z niepisaną zasadą, cała e-transakcja powinna przebiegać w sposób szybki i prosty. Dotyczy to również płatności internetowych, którym poświęciłem ten przewodnik.

Znajdziecie w nim informacje na temat dostępnych możliwości zapłaty za zamówiony towar. W poradniku tym skupiłem się na omówieniu transakcji dostępnych w sklepach internetowych. Pominąłem więc wszelkie mikropłatności realizowane poprzez SMS oraz serwisy umożliwiające transfer pieniędzy między dwoma internautami.

Płatności internetowe - z czym to się je?

Płatność internetowa jest usługą, dzięki której możemy w łatwy i szybki sposób zapłacić za kupowane w sieci produkty. Do sklepów internetowych dostarczają je wyspecjalizowane w tym zakresie firmy, np. DotPay, Platnosci.pl, eCard, czy Przelewy24. Oznacza to, że firma obsługująca takie płatności staje się pośrednikiem między sklepem a jego klientem.

Metoda działania płatności internetowych jest bardzo prosta. Składając zamówienie w sklepie zostaniemy przeniesieni na specjalną stronę, gdzie zostaniemy poproszeni o wybór odpowiadającej nam metody. Te z grubsza podzielić możemy na dwa typy: wpłaty natychmiastowe, lub wpłaty w późniejszym terminie.

Do grupy natychmiastowych zaliczamy wszystkie transakcje, które możemy przeprowadzić w ciągu kilku minut bez wstawania od komputera. Są to wszelkie przelewy elektroniczne, oraz płatności kartą.

Z kolei transakcje, które nazwałem wpłatami w późniejszym terminie, wymagają od nas zwykle podjęcia dodatkowych kroków. Są to przede wszystkim płatności gotówkowe w placówkach, na poczcie, lub podczas odbioru towaru od kuriera.

Po wybraniu metody transakcji pośrednik przełącza nas na stronę banku, firmy zajmującej się autoryzacją kart kredytowych, lub do odpowiedniej strony docelowej dla innych płatności.

W wypadku przelewu bankowego, wystarczy się zalogować i potwierdzić go hasłem jednorazowym, lub tokenem. Wybór płatności kartą przeniesie nas do prostego formularza, gdzie musimy podać odpowiednie dane autoryzacyjne. Jeśli wybraliśmy inny sposób, zostaniemy poprowadzeni krok po kroku do finalizacji (np. wybór płatności gotówką na poczcie przeniesie nas w miejsce, gdzie będziemy mogli wydrukować gotowy blankiet wpłat).

Proste? Przejdźmy więc teraz do krótkiego opisu poszczególnych typów transakcji.

Karta kredytowa

Karty kredytowe wydawane przez banki w Polsce są tzw. kartami wypukłymi. Oznacza to, że wszystkie dane na takiej karcie są wytłoczone. Decydując się na tę formę płatności ze strony sklepu zostaniemy przeniesieni do specjalnego formularza przygotowanego przez firmę autoryzującą nasze karty (w Polsce największą tego typu firmą jest Polcard). Tam będziemy musieli wpisać w odpowiednie pola dane karty (imię i nazwisko posiadacza, nr, data ważności) oraz specjalny numer autoryzacyjny CVC2/CVV2 (są to zazwyczaj trzy cyfry umieszczone na rewersie karty).

Decydując się na zakupy za pomocą karty kredytowej musimy sprawdzić, czy dany sklep obsługuje naszą kartę. O ile Visa i Mastercard są respektowane wszędzie, to karty mniej popularne w Polsce (np. Diners Club International, American Express) mogą nie być obsługiwane przez niektórych pośredników.

Karta wirtualna

Karty wirtualne (eKarty) są swego rodzaju nowością. Ilość banków, które oferują je swoim klientom nie jest jeszcze zbyt duża, ale ich liczba stale rośnie. Wirtualne karty przeznaczone są tylko i wyłącznie do zakupów internetowych. Zdarza się również, że w ich przypadku pojęcie ?karta? nie do końca zgodne jest z prawdą. Nie wszystkie banki oferują je pod postacią plastikowych prostokątów, w niektórych przypadkach otrzymujemy papierowy wydruk zawierający jedynie potrzebne nam do przeprowadzenia transakcji dane.

Niektóre karty wirtualne działają trochę jak znane z telefonów komórkowych karty pre-paid. Oznacza to, że przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności kartą wirtualną wcześniej musimy ją załadować odpowiednimi środkami z przypisanego do niej konta.

Płatność za pomocą eKarty nie różni się prawie niczym od płatności kartą kredytową. Wciąż musimy podać te same dane, z wyjątkiem kodu CVV2, który w przypadku kart wirtualnych jest generowany osobno do każdej transakcji. Aby wygenerować taki kod, zwykle wystarczy zalogować się na konto internetowe, do którego podpięta jest karta, i postępować zgodnie z instrukcją pojawiającą się na ekranie.

Szybki przelew

To bardzo prosta i wygodna opcja płatności, pod warunkiem, że posiadamy konto internetowe w banku, oraz, że ów bank oferuje opcję szybkiego przelewu. W tej chwili w większości systemów transakcji internetowych dostępne są 22 polskie banki dające taką możliwość.

Na czym polega szybki przelew? Wybierając tę opcję płatności zostajemy od razu przenoszeni na stronę logowania banku. Po wpisaniu numeru klienta i hasła wyświetla się nam od razu wypełniony formularz przelewu. Jedyne, co musimy w tej sytuacji zrobić, to potwierdzić go za pomocą tokena, kodu sms, lub innej funkcji potwierdzania przelewów oferowanej przez bank.

Jedynym minusem tego rozwiązania jest czasami dłuższy, niż przy użyciu karty kredytowej, czas oczekiwania na potwierdzenie transakcji. Różne banki realizują szybkie przelewy w różnych porach, więc gdy zakupy robimy np. w weekend, płatność może pojawić się w sklepie dopiero w poniedziałek.

Płatność przy odbiorze

Płatność przy odbiorze jest bodaj pierwszą opcją płatności, jaka pojawiła się przy zakupach internetowych. Jest ona do tej pory jednym z najczęściej wybieranych sposobów płatności głównie dzięki przeświadczeniu internautów jego bezpieczeństwie.

Wybierając płatność przy odbiorze, pieniądze za zamówiony towar przekazujemy bezpośrednio kurierowi w momencie dostarczenia przez niego przesyłki. Dzięki temu omija nas proces elektronicznego przekazu pieniędzy. Jest to wygodna metoda zwłaszcza dla osób, które niezbyt ufają internetowym zabezpieczeniom i obawiają się przejęcia swoich pieniędzy i haseł do konta przez osoby niepowołane.

Zasadniczymi minusami tego rozwiązania są: potrzeba posiadania przy sobie gotówki w momencie wizyty kuriera, oraz zwykle wyższy koszt wysyłki paczki (firmy kurierskie doliczają dodatkowe opłaty przy przesyłkach opłacanych za pobraniem). Plusem z kolei ? szybkość realizacji zamówienia. Sklep poinformowany o wyborze tej metody płatności nie musi czekać na potwierdzenie przelewu pieniędzy na konto i może zająć się jak najszybszym wysłaniem paczki.

Płatności gotówkowe

Choć brzmi to trochę jak anachronizm, ale w internecie istnieje również możliwość płacenia gotówką. Jednym ze sposobów jest choćby opisana powyżej płatność za pobraniem. Oprócz niej istnieją również inne metody, które wykorzystują realny pieniądz jako metodę rozliczeniową za sieciowe zakupy.

O ile płacenie gotówką przy odbiorze paczki jest sposobem na przyspieszenie realizacji zamówienia, to już inne gotówkowe formy z szybkością nie mają nic wspólnego.

Jednym ze sposobów gotówkowych płatności internetowych jest przelew z banku w wypadku, gdy nie posiadamy konta internetowego. W tym typie płatności musimy udać się do najbliższej siedziby naszego banku i zlecić wykonanie przelewu. Wszystkie systemy płatności oferują nam również możliwość wydrukowania gotowego blankietu wpłaty, który możemy opłacić na poczcie.

Oprócz tego na rynku pojawiło się kilka innych, podobnych rozwiązań. Dobrym przykładem są tu kupony UKASH dostępne w sklepach, kioskach i na stacjach benzynowych oznaczonych logiem ?epay?. Płacąc nimi w internecie musimy zaopatrzyć się w kupony o odpowiedniej wartości, a następnie w specjalnym polu wpisać unikalne 19-cyfrowe kody. Kupony dostępne są w różnych wartościach, każdy z nich ważny jest przez 12 miesięcy.

Poza tradycyjnymi opłatami w banku, na poczcie, lub za pomocą kuponów UKASH wiele firm oferujących systemy transakcji proponuje również inne rozwiązania, np. możliwość płacenia w sieci sklepów Żabka, hipermarketach Carrefour i Real, czy na stacjach PKN Orlen.

We wszystkich powyższych możliwościach płatności wychodzą na wierzch dwie wady. Po pierwsze: czas realizacji zamówień wzrasta nawet do kilku dni (zwłaszcza, gdy płaci się blankietami na poczcie). Po drugie: żeby sfinalizować zamówienie trzeba wyjść z domu i udać się do najbliższej placówki/sklepu, co kłóci się z głównymi cechami zakupów internetowych: szybkością, łatwością i wygodą.

Z metod tych korzystają więc zwykle ludzie nieobeznani, lub nieufający elektronicznym płatnościom.

Czy płatności internetowe są bezpieczne?

Z całą pewnością mogę powiedzieć, że tak. Ilość wszelkich zabezpieczeń, jakie stosują dostawcy systemów płatności praktycznie uniemożliwia przechwycenie jakichkolwiek danych wysyłanych w czasie wykonywania płatności z i do naszego komputera.

Dodatkowo wszelkie ważne dla nas informacje (jak np. numer karty kredytowej, pin do konta) wpisujemy na zaszyfrowanych stronach banków lub firm autoryzujących transakcje kartami. Oznacza to, że ani sklep, ani tym bardziej pośrednik nigdy nie otrzymają dostępu do tych danych.

Śmiało możemy więc stwierdzić, że płatności internetowe to najszybszy, najbezpieczniejszy i najwygodniejszy sposób płacenia za towary i usługi w sieci.

Mam jednocześnie nadzieję, że jeśli do tej pory nie byliście przekonani do używania płatności internetowych, poradnik ten rozwiał Wasze obawy. Dlatego na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam udanych zakupów w internecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz