Banki w Polsce już od dobrych kilku miesięcy nie podnoszą oprocentowania kont oszczędnościowych. Wpływ na taką sytuację ma kilka rynkowych czynników, które determinują stagnację ofert tych produktów.
Styczniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych, w tym najważniejszej stopy redyskontowej, nie zmieniła sytuacji jeśli chodzi o atrakcyjność kont oszczędnościowych. Banki w większości przypadków zamroziły oferty tych produktów, a niektóre instytucje zdecydowały się nawet na obniżkę oprocentowania swoich depozytów.Ostatnia podwyżka stóp spowodowały spore zmiany na rynku lokat bankowych. Oprocentowanie kilku lokat poszło zdecydowanie do góry, pojawiły się również nowe, atrakcyjne oferty tych produktów. Główną przyczyną tego zjawiska była decyzja ministerstwa finansów o zmianie ordynacji podatkowej. Dzięki zmianom, które mają wejść w życie w lipce bieżącego roku, niemożliwe stanie już omijanie płacenia podatku od dochodów kapitałowych wykorzystując tzw. lokaty "antybelkowe". Na skutek tych zapowiedzi pojawiło się wiele nowych ofert lokat krótkoterminowych, których okres zapadalności kończy się właśnie w lipcu 2011.
Jednak wymienione planowane zmiany w ordynacji podatkowej, ani podwyżka stóp procentowych nie wpłynęła pozytywnie na oferty banków dotyczące kont oszczędnościowych. Oprocentowanie większości z nich nie zmienia się już od dobrych kilku miesięcy. Dodatkowo liderzy poszczególnych rankingów jak między innymi Getin Bank, Noble Bank czy Open Finance zdecydowali się na minimalne obniżenie oprocentowania swoich kont oszczędnościowych.
Obecnie najlepsze konto oszczędnościowe proponuje BNP Paribas Fortis. Jego Konto Więcej Oszczędzające oprocentowane jest na poziomie 5,8%. Jest to wartość nominalnego oprocentowania podawanego w skali jednego roku. Dodatkowym atutem tej oferty jest doliczanie odsetek każdego dnia roboczego od poniedziałku do piątku. Przy wkładzie wynoszącym 10 tysięcy złotych zysk po jednym miesiącu oszczędzania wyniesie około 45 złotych. Jedynym wymaganiem dotyczącym tego rachunku jest założenie w BNP Paribas płatnego osobistego konta rozliczeniowego. Minimalna opłata w wysokości 7zł miesięcznie delikatnie zmniejsza możliwości odniesienia pokaźnego zysku. Jednak mimo tej wady i tak opisana oferta jest obecnie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem na rynku jeśli chodzi o konta oszczędnościowe.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz