wtorek, 25 października 2011

Wybór najlepszego kredytu hipotecznego

Wybór kredytu na kupno domu czy mieszkania nie jest prosty. Kredyt hipoteczny to długotrwałe, wieloletnie zobowiązanie i trzeba je dobrze przemyśleć. Co należy zrobić, by wybrać najlepszy kredyt na kupno mieszkania? Po pierwsze koniecznie trzeba zastanowić się, jakiego kredytu potrzebujemy i na jaki kredyt nas stać.


Będąc świadomym tych dwóch aspektów, warto zwrócić uwagę na poniższe szczegóły i podjąć jak najlepszą decyzję.

Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na kredyt mieszkaniowy/hipoteczny? 1. Okres spłaty kredytu To od niego zależy nasza zdolność kredytowa i od niego zależeć będzie wysokość raty, a także wielkość otrzymanego kredytu

2. Waluta kredytu Kredyty w złotówkach są droższe, ale rata kredytu zależna jest tylko od oprocentowania, tymczasem rata kredytu walutowego jest wrażliwa na zmiany kursu walutowego.

3. Wkład własny Wielkość wkładu własnego może decydować o tym, czy dany bank udzieli kredytu. Własny udział w kupnie nieruchomości jest ważnym czynnikiem, który bank bierze pod uwagę przy wydawaniu decyzji o udzieleniu kredytu.

Ponadto należy zrobić przegląd przynajmniej kilku ofert różnych banków. Warto udać się do każdego banku, który nas interesuje (najlepiej zacząć od tego, w którym mamy konto osobiste) i zapytać o aktualne warunki kredytów oferowanych przez daną instytucję.

Co należy porównać w każdej z ofert? 1. Oprocentowanie

To najistotniejszy element wpływający na wielkość rat i koszt kredytu. Pamiętajmy, by porównywać oprocentowanie rzeczywiste, gdyż tylko jego wartość zawiera wszystkie koszty kredytu. Rzeczywista stopa oprocentowania pozwala nam porównywać różne kredyty.
Warto zastanowić się nad tym, czy oprocentowanie ma być zmienne czy stałe. Oprocentowanie zmienne może ulec zmianie i należy sprawdzić, od czego ono zależy (od jakich wskaźników).
Zwróćmy uwagę na to, czy aktualne promocyjne oprocentowanie nie zmieni się już po roku.

2. Opłaty i prowizje Warto sprawdzić:

jakie opłaty i prowizje pobiera bank za udzielenie kredytu;
czy jest opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego;
jaka jest opłata za wcześniejszą spłatę kredytu;
jaka jest opłata za przewalutowanie;
czy jest obowiązek wykupienia ubezpieczenia;
jaka jest opłata za wycenę nieruchomości.

3. Zabezpieczenia Koniecznie należy porównać to, jakich zabezpieczeń wymaga od nas bank. Często są to dodatkowe koszty typu ubezpieczenia na życie, ubezpieczenie mieszkania. Czasem banki wymagają także poręczenia osoby trzeciej.

4. Warunki spłaty kredytu

Należy zastanowić się nad formą spłaty kredytu wybór pomiędzy ratą malejącą i ratą równą należy dobrze rozważyć, gdyż to od niej zależy kwota odsetek, jakie trzeba zapłacić. Ale wybór rodzaju raty uzależniony jest od naszej sytuacji finansowej.
Koniecznie trzeba sprawdzić informację, czy bank pozwala na wcześniejszą spłatę kredytu i ile to kosztuje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz